علل گزگز دست و پا

یکی از شایع ترین عارضه هایی که در تمامی افراد امکان بروز آن وجود دارد، سوزن سوزن شدن یا گزگز دست و پا می باشد. این عارضه اغلب به صورت موقت و گذرا است و برای آن علت مشخصی وجود ندارد.
لازم به ذکر است بدانید گزگز دست و پا زمانی رخ می دهد که فرد مدت طولانی در یک حالت نشسته یا خوابیده باشد. گاهی اوقات این عارضه در اثر ایجاد فشار بر اعصاب بروز می یابد و در این صورت باید به درمان قطعی و به موقع آن اقدام شود.
عوامل و شرایط متعددی در بروز این عارضه تاثیرگذار است که رایج ترین و برجسته ترین آنها عبارتند از:

کمبود ویتامین

یکی از مهمترین دلایل سوزن سوزن شدن دست و پا، کمبود برخی ویتامین ها در بدن است. این ویتامین ها که در تقویت و بهبود عملکرد اعصاب تاثیر فوق العاده ای دارد باید به میزان کافی در بدن یافت شود.

سکته مغزی

گزگز دست و پا یکی از بارزترین علائم سکته مغزی است که به صورت ناگهانی رخ می دهد.

برخی بیماری های خود ایمنی

بیماری خود ایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به بدن شخص هجوم می آورد. گاهی اوقات این بیماری ها با علائمی نظیر سوزن سوزن شدن دست و پا همراه است.

 استرس و اضطراب:

گاهی اوقات استرس و اضطراب علتی سریع برای بروز گزگز دست و پا می باشد. این عارضه سبب عدم تعادل در میزان اکسیژن و دی اکسید کربن در بدن می شود.

نکته: هر یک از این دلایل در به وجود آمدن این عارضه نقش بسزایی داشته است. به منظور جلوگیری از تشدید این عارضه باید به درمان هرچه سریع تر آن اقدام شود.

گزگز-دست-پا

گزگز-دست-پا

 

برخی علل و دلایل دیگر نیز در بروز این عارضه تاثیر بسزایی دارد. این علل عبارتند از:

فتق و آسیب دیسک:

فتق و آسیب ناحیه دیسک از شایع ترین عارضه هایی است که منجر به این عارضه می شود. دیسک ها که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند با افزایش سن دچار برخی آسیب ها می شوند.

دیابت

دیابت برخی آسیب های جدی به اعصاب وارد کرده و سبب بروز برخی عوارض نظیر سوزش، درد، گرفتگی عضلات، سوزن سوزن شدن دست و پا و … می شود.

اعتیاد به الکل

از دیگر دلایل این عارضه ، سو مصرف الکل است که نه تنها آسیب جدی به اعصاب وارد می کند بلکه ویتامین های بدن را نیز دفع می کند.

بارداری

رشد جنین به اعصاب پا فشار وارد کرده و سبب سوزن سوزن شدن دست و پا و بی حسی آن می شود. از این رو، توصیه می شود خانم های باردار از خوابیدن و نشستن در حالت ثابت به طور جدی خودداری نمایند.

عفونت

عفونت از مهمترین دلایل التهاب اعصاب و گزگز دست و پا است. این عارضه به مراتب جدی تر و سخت تر از دیگر عوامل موثر در بروز این عارضه می باشد. در صورت تشخیص عفونت باید هر چه سریعتر به درمان آن اقدام شود.

فیبرومیالژیا

یکی از عارضه های زجرآور که افراد به آن مبتلا می شوند سفتی عضلات و اسپاسم است که منجر به بروز فشار بر روی اعصاب و در نهایت گزگز دست و پا می شود. این عارضه سبب بسته شدن رگ های خونی و بی حسی برخی اندام های بدن می شود.

سندروم تونل کارپال

یکی از شایع ترین علل گزگز دست ها تحت فشار قرار گرفتن عصب مدین در داخل کانال مچ دست است .

درمان گزگز دست و پا

درمان -گزگز -دست

 

راهکارهای موثر در درمان گزگز دست و پا:

همانطور که میدانید گزگز دست و پا عارضه ای رایج است و عوامل متعددی می تواند در بروز و تحریک آن تاثیرگذار باشد. برای تشخیص این عارضه راهکارهای متنوعی ارائه شده که برجسته ترین و مهمترین آنها عبارتند از:
· معاینه تکنیکال
· نمونه برداری یا بیوپسی
· تست عملکرد عصب
· سابقه پزشکی
· انجام آزمایش خون

· تصویربرداری و سونوگرافی

لازم به ذکر است بدانید درمان گزگز دست و پا یکی از مهمترین دغدغه های افراد است. درمان این عارضه تا حد زیادی به علت بروز آن بستگی دارد. برخی از موثرترین و پرکاربردترین راهکارهای درمانی این بیماری عبارتند از:

.استفاده از برخی داروهای موثر برای درمان این عارضه و تنظیم دوز دارو و تغییر آن توسط پزشک
. اصلاح و کنترل سبک زندگی که شامل مراقبت از پا، رژیم غذایی سالم و صحیح، ورزش و … می باشد.
. تجویز برخی داروها که در کاهش درد موثر است.
. مصرف مسکن برای کاهش درد و التهاب
. انجام جراحی برای برداشتن فشار و …
مصرف انواع مکمل های ویتامین دار
درمان برخی بیماری های زمینه ای که منجر به گزگز دست و پا شده است.
به طور کلی، درمان گزگز دست و پا تا حد زیادی به تشخیص سریع این عارضه بستگی دارد. چنانچه فرد بدون دلیل به این عارضه مبتلا شود لازم است که به پزشک متخصص مراجعه نماید. به هر اندازه این بیماری زودتر تشخیص داده شود درمان آن نیز موثرتر و سریع تر خواهد بود.

درمان- گزگز-پا

درمان-گزگز-پا

نکات مهم پیرامون گزگز دست و پا:

یکی از نکات مهم پیرامون گزگز دست و پا این است که اغلب همراه با داغ شدن و بی حسی است و یک عارضه موقت و قابل درمان می باشد. در پاره ای از اوقات اختلالات تیروئیدی می تواند در بروز این عارضه نقش بسیار زیادی ایفا نماید. برخی از مهمترین علائم کم کاری تیروئید ریزش مو، افزایش وزن و … می باشد.
لازم به ذکر است بدانید تشخیص این عارضه معمولا با معاینات و بررسی سابقه پزشکی فرد امکان پذیر است. در خلال انجام برخی ازمایش ها تمامی نقص ها و اختلالات بدن شناسایی شده و سیر درمان این عارضه سریع تر خواهد بود.
همانطور که اشاره شد روش ها و راهکارهای درمانی انتخاب شده برای درمان این عارضه به علت بروز آن بستگی دارد. روش های درمانی مناسب می تواند از استراحت تا انجام عمل جراحی باشد که بر طبق دستور و تجویز پزشک می باشد. توصیه می شود پزشک متخصص برنامه درمانی کاربردی به شخص بیمار ارائه دهد.
شایان ذکر است بدانید فیزیوتراپی ( مرکز فیزیوتراپی در گیلاوند ) یکی از موثرترین راهکارهای درمانی گزگز دست و پا می باشد. چنانچه توصیه ها و مشاوره های پزشک متخصص به درستی و با دقت رعایت شوند شخص می تواند به آسانی از این اختلال و عارضه رهایی یابد.

مطالب مرتبط :

فیزیوتراپی در دماوند  – شین اسپلینتخار پاشنهمرکز فیزیوتراپی دماوند فیزیوتراپی گیلاوندفیزیوتراپی دماوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست