کیفوز چیست؟

کیفوز نوعی ناهنجاری شایع ستون فقرات و یک افزایش قابل توجه در انحنای رو به جلو قسمت بالای کمر است. یک منحنی کوچک نسبتاً معمولی است. با این حال، اگر فردی دارای انحنای بیش از حد باشد یا باعث ناپایداری یا دردناک شدن ستون فقرات شود، ممکن است نیاز به مداخلات درمان باشد.

پزشکان انحنای بیش از حد رو به جلو را کیفوز یا گاهی هایپرکیفوز می نامند. عدم تعادل وضعیتی، بی نظمی در ستون فقرات یا شرایط مرتبط با افزایش سن می تواند باعث کیفوز شود. ممکن است هیچ علامت دیگری به جز تغییر در ظاهر ستون فقرات ایجاد نکند.

علائم کیفوز چیست؟

علامت اولیه کیفوز یک انحنای رو به جلو قابل مشاهده در قسمت بالایی ستون فقرات است. باعث می شود قسمت بالایی پشت خمیده به نظر برسد و شانه ها به سمت جلو گرد شوند.

در موارد خفیف، انحنای اضافی ستون فقرات چندان محسوس نیست. در موارد دیگر، یک فرد ممکن است طوری به نظر برسد که گویی به جلو خم شده است.

کیفوز اغلب بدون هیچ علامت دیگری رخ می دهد. با این حال، علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمر درد
 • سفتی در قسمت بالایی پشت
 • یک پشت گرد
 • همسترینگ سفت

پزشکان شکستگی های مهره را در حدود 40 درصد از افراد مبتلا به هایپرکیفوزیس پیدا می کنند. هر شکستگی فشاری مهره ممکن است زاویه کیفوز را 3.8 درجه افزایش دهد.

انواع کیفوز چیست؟

ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره تشکیل شده است که روی هم قرار می گیرند. این ساختار به ستون فقرات اجازه می دهد تا حمایت کننده و انعطاف پذیر باشد. همچنین به این معنی است که ستون فقرات در برابر آسیب آسیب پذیر است.

انواع مختلفی از کیفوز وجود دارد. عواملی که در ایجاد کیفوز نقش دارند بسته به نوع فردی که دارد متفاوت است.

 • کیفوز وضعیتی: این شایع ترین شکل کیفوز است. اغلب در نوجوانی شروع می شود، زمانی که عضلات اطراف ستون فقرات به دلیل عدم تعادل وضعیتی، مانند خمیدگی، به طور متفاوتی رشد می کنند. خمیدگی باعث افزایش انحنای رو به جلو، کشش عضلات بازکننده و رباط‌های خلفی ستون فقرات می‌شود که به مرور زمان ضعیف می‌شوند. این به دلیل کاهش قدرت عضلانی می تواند در افراد مسن نیز رخ دهد.
 • کیفوز شوئرمن: این نیز در دوران نوجوانی ایجاد می شود. با این حال، می تواند شدیدتر از کیفوز وضعیتی شود. پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث این شکل از کیفوز می شود.
 • کیفوز مرتبط با سن: این نوع کیفوز باعث ایجاد انحنای ستون فقرات می شود که به تدریج در سنین بالاتر بدتر می شود، اغلب در نتیجه شرایطی که بر استخوان های ستون فقرات تأثیر می گذارد. یک مثال رایج پوکی استخوان است که باعث می شود استخوان ها تراکم خود را از دست داده و ضعیف تر شوند.
 • کیفوز مادرزادی: زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات قبل از تولد به درستی رشد نمی کند و باعث ایجاد کیفوز در بدو تولد می شود. با افزایش سن می تواند به سرعت بدتر شود.

چه کسانی به کیفوز مبتلا می شوند؟

پزشکان به طور کامل درک نمی کنند که چرا برخی از افراد به کیفوز مبتلا می شوند در حالی که برخی دیگر این مشکل را ندارند. با این حال، کیفوز وضعیتی شایع‌تر است منبع مورد اعتماد در:

 • نوجوانان
 • افراد بالای 40 سال
 • زنان

در مقابل، کیفوز شوئرمن در مردان شایع‌تر است و در مقایسه با زنان، دو برابر بیشتر از مردان به این عارضه مبتلا می‌شوند. پزشکان بیشتر موارد را در سنین 13 تا 16 سالگی تشخیص می دهند.

کیفوز مرتبط با افزایش سن افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد، به ویژه آنهایی که پوکی استخوان دارند. زنان مسن‌تر احتمال بیشتری دارد که پس از یائسگی به پوکی استخوان مبتلا شوند، زیرا سطوح پایین استروژن این بیماری را بیشتر می‌کند.

 

کلمات مرتبط :

کیفوز چیست؟ – مرکز فیزیوتراپی در گیلاوند – مرکز فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی کیفوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست