کندرومالاسی کشکک زانو چیست؟

کندرومالاسی کشکک زانو با نام زانوی دوندگان نیز شناخته می‌شود. در این عارضه، غضروفی که در پشت کشکک یعنی در محل کاسه زانو قرار دارد؛ از بین می رود؛ یا به عبارتی نرم می شود. این بیماری را عموما در افراد جوان یا ورزشکاران نیز می‌توان مشاهده کرد. البته در افراد با سن بالا که دچار آرتریت زانو شده‌اند هم می‌توان دید.

کندرومالاسی کشکک زانو، عارضه‌ای است که در اثر ورزش بیش از حد به وجود می آید. در بعضی مواقع دوری از تمرین به مدت چند روز می تواند درد را کاهش دهد. در مواردی که علت کندرومالاسی، ورزش نیست استراحت کردن، نمی تواند سبب بهبود و تسکین درد شود. از این علت‌ها می‌توان به تراز نادرست استخوان های زانو اشاره کرد.

اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شود؛ درد را تحمل می‌کنند و به پزشک مراجعه نمی‌کنند. این کار اشتباه سبب می‌شود تا درد آن ها روز به روز بیشتر و بدتر شود. احساس درد در این عارضه زمانی ایجاد می شود که استخوان ران پا و زانو به یکدیگر ساییده می شوند. این بیماری، حرکت را برای فرد غیر ممکن نمی کند اما باعث می‌شود حرکت، با درد زیادی همراه باشد.

خوردگی غضروف پشت کشکک

 

علائم و نشانه های کندرو مالاسی کشکک زانو چیست؟

کندرومالاسی کشکک زانو، معمولا با درد در ناحیه زانو نمایان می‌شود. این عارضه به عنوان یک درد، در کشکک زانو شناخته شده است. معمولا افرادی که به این آسیب دچار هستند؛ در هنگام خم کردن زانوی خود حس ساییده شدن زانو یا ساییده شدن دو استخوان به یکدیگر را دارند.

این عارضه، هنگام انجام فعالیت های زیاد، ورزش یا ایستادن برای زمان طولانی، درد بیشتری را ایجاد می کند. از شایع‌ترین و معمول ترین علائم های کندرومالاسی کشکک زانو می توان به احساس درد در کشکک اشاره کرد. حال در این عارضه،  با  انجام هرگونه فعالیتی، بر مفصل زانوی افراد فشار زیادی وارد می شود.

این افراد، هنگام بالا رفتن از پله ها درد شدیدی را احساس می کنند. انجام حرکت زانو زدن در ورزش، برای این افراد عملا غیرممکن است چون درد شدید و غیرقابل تحملی را برای آن ها ایجاد می‌کند. این افراد، هنگام نشستن های طولانی مدت روی صندلی، در ناحیه زانوی خود احساس درد می کنند. در این حالت به اصطلاح می گوییم زانوی آنها قفل کرده است.

افرادی که به کندرومالاسی کشکک زانو مبتلا هستند؛ معمولا در هنگام راه رفتن یا خم و راست کردن زانو، یک صدایی شبیه خرد کردن یک چیز یا شکستن قلنج به گوششان می رسد. اقدام نکردن این افراد برای درمان سبب می شود که زانوی آنها خشک یا سفت شود. این حالت معمولا در افرادی رخ می‌دهد که در ناحیه زانوهایشان آب جمع می شود که به اصطلاح می گویند زانو، آب آورده است

علائم کندرومالاسی کشکک

 

چه چیزی باعث کندرومالاسی کشکک زانو می شود؟

کاسه زانو، عموما در قسمت جلویی مفصل زانو قرار گرفته است. حال زمانی که زانوی خود را خم می کنیم؛ قسمت پشتی کاسه زانو روی غضروف کشکک مربوط به استخوان ران می لغزد. این لغزیدن را تاندون و رباط های پا انجام می دهند.

حال اگر هر کدام از این قسمت ها به درستی انجام نشود یا به درستی حرکت نکنند؛ باعث آسیب و ساییده شدن کاسه زانو و استخوان ران به یکدیگر می‌شوند. ساییده شدن، یک عمل غیر طبیعی در بدن انسان به شمار می رود که به مرور سبب کندرومالاسی کشکک زانو می شود.

کندرومالاسی دردهای بدی را در فرد ایجاد می‌کند. این حرکت های نامناسب زانو که سبب کندرومالاسی کشکک زانو می شود؛ می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. از این علت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1: تراز ضعیف زانو به علت بیماری های مادرزادی

2:  ضعف عضلات همسترینگ و کوادریسپس

3: عدم تعادل بین عضلات خارجی و داخلی ران پا

4: استرس های  مکانیکی زیاد به مفصل

5: ضربه و آسیب مستقیم به زانو

6: کسانی که از قبل آسیب دیدگی در ناحیه زانو داشتند.

همچنین زنان، به علت برخورداری از استخوان بندی ضعیف، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری کندرومالاسی هستند. از مهمترین علت های این آسیب می توان به استرس اشاره کرد. معمولا این آسیب هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس زا به وجود می آید. در این حالت استخوان کشکک زانو که یک استخوان ضعیف است؛ تحلیل می‌رود و به اصطلاح نرم می شود.

 

نحوه تشخیص کندرومالاسی

کندرومالاسی کشکک زانو و تشخیص آن توسط پزشک متخصص انجام می شود. در این روش ابتدا به توضیحات خود بیمار برای پزشک احتیاج است. بعد از آن پزشک، به معاینه ناحیه کشکک زانو می پردازد. این معاینه به این خاطر است که بررسی شود که آیا کشکک زانو به درستی و در شیار خود قرار گرفته است یا خیر.

نحوه معاینه به صورت عکس برداری توسط اشعه ایکس است. این عکس برداری ها در حالتی انجام می شود که زانو خم شده باشد. عکس برداری از جهت ها و زوایای مختلف کشکک زانو انجام می شود. خوب است بدانیم که اگر بررسی بیماری با این عکس ها قابل تشخیص نبود؛ پزشک MRI را پیشنهاد می دهد.

آرتروسکوپی، یکی از روش‌های دیگری است که برای تشخیص بیماری نرمی کشکک زانو به کار می‌رود. در این روش به وسیله یک فیبر نوری، دوربین کوچکی به مفصل زانو وارد می شود و تمامی ساختارهای آن را روی صفحه نمایش نشان می دهد. با روش آرتروسکوپی به خوبی می‌توان ناحیه پشت استخوان کشکک را مشاهده و بررسی کرد.

تشخیص - کندرومالاسی- کشکک - زانو

تشخیص کندرو مالاسی کشکک زانو

 

درمان کندرومالاسی چیست؟

کندرومالاسی کشکک زانو یک بیماری جدی نیست. بعد ازنکه پزشک بیماری را تشخیص داد؛ برای درمان آن اقدام می کند. هرچه افراد زودتر برای درمان اقدام کنند؛ بهتر است. درمان نکردن کندرومالاسی کشکک زانو سبب می شود که ساییدگی استخوان بیشتر شود. در نتیجه فرد درد بیشتری را احساس می کند

 

درمان های کندرومالاسی به طور کلی به دو دسته بدون جراحی و با جراحی تقسیم می شوند. پزشکان معمولا درمان های بدون جراحی را توصیه می کنند.

درمان های بدون جراحی که به درمان های غیر تهاجمی هم شناخته می شوند؛ انواع مختلفی دارند. از درمان های بدون جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیزیوتراپی :

یکی از روش های درمانی مفید در درمان کندرومالاسی کشکک فیزیوتراپی ( فیزیوتراپی در گیلاوند ) است که با هدف تقویت و بالانس عضلانی زانو و کاهش التهاب و درد بیمار انجام میشود .

تکنیک های فیزیوتراپی در درمان این عارضه شامل موارد زیر است :

فیزیوتراپی - کندرو مالاسی - کشکک- زانو

فیزیوتراپی کندرو مالاسی کشکک زانو

 

معمولا روش های بدون جراحی برای اکثر افراد مفید واقع می شود. اگر درمان های بدون جراحی برای فردی مفید واقع نشد می تواند از روش جراحی استفاده کند. روش های جراحی که برای درمان کندرومالاسی استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

1:جراحی آرتروسکوپی

2:جراحی ترمیم  غضروف

3:ترازسازی استخوان ها

4: تنگ کردن رباط ها

5: رهاسازی جانبی یا لترال

 

 

مطالب مرتبط :

شین اسپلینت و درمانشاک ویو تراپی در گیلاوندخار پاشنهدرمان تنگی کانال نخاعیفتق دیسک کمردرمان فلج بلزدرمان سندروم پیریفورمیسفیزیوتراپی در پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست