کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

اگر تا به حال دچار کمردرد شده اید، شما را از انجام کاری که می خواهید باز می دارد، تنها نیستید. کمردرد یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی در جهان است. این یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک است که بیش از 80 درصد از بزرگسالان را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. 

ممکن است نتوانید از کمردرد پیشگیری کنید، به خصوص با بالا رفتن سن و کاهش قدرت و انعطاف پذیری کمر شما. خوشبختانه راه های زیادی وجود دارد که می توانید بدون توجه به علت کمردرد، تسکین پیدا کنید.

کمر شما به عنوان ناحیه کمری ستون فقرات شناخته می شود. وزنه برداری زیادی برای انجام دادن دارد: ستون فقرات کمری وزن کل قسمت بالایی بدن شما را تحمل می کند، به علاوه استرس های بیومکانیکی که با حرکت ایجاد می شود.

ستون فقرات کمری دارای پنج مهره است – ستون فقرات. هر مهره دارای یک دیسک بزرگ – ژل بالشتکی پیچیده شده در یک غشای سخت – در سمت جلوی خود است که به عنوان ضربه گیر عمل می کند. هر مهره همچنین دارای دو مفصل فاست پوشیده از غضروف در سمت پشت خود است. دیسک‌ها و مفاصل فاست در کنار هم به ستون فقرات اجازه می‌دهند تا با خیال راحت خم شود و بپیچد.

کمر شما همچنین شامل رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها می شود. رباط ها نوارهای محکمی هستند که مهره ها و دیسک ها را در کنار هم نگه می دارند. تاندون ها ماهیچه ها را به مهره ها متصل می کنند. این ساختارها به محدود کردن حرکت بیش از حد که می تواند به نخاع آسیب برساند کمک می کند.

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

کمردرد را می توان به صورت حاد، تحت حاد یا مزمن طبقه بندی کرد. دوره های حاد کمردرد معمولا از چند روز تا 4 هفته و کمردرد تحت حاد بین 4 تا 12 هفته طول می کشد. با این حال، طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت، حدود 20 درصد از افراد مبتلا به کمردرد حاد به کمردرد مزمن مبتلا می‌شوند که به عنوان دردی که 12 هفته یا بیشتر طول می‌کشد، تعریف می‌شود. حتی در این موارد، گزینه های درمانی مختلفی برای کمک به تسکین علائم کمردرد وجود دارد.

وقتی پشت شما واقعاً شما را می کشد، ممکن است نگران باشید که مشکلی جدی وجود ندارد. همین امر در مورد کمردردی که پایان ناپذیر به نظر می رسد نیز صدق می کند. خبر خوب این است که در حالی که کمر درد یک ناراحتی بزرگ است، به ندرت یک مسئله فوری پزشکی است. در واقع، بیشتر اوقات شما مجبور نیستید آن را درمان کنید. کمردرد معمولاً خود به خود برطرف می شود – مگر اینکه شما یک مشکل اساسی اساسی داشته باشید.

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟ شایع ترین علل کمردرد کدامند؟

علل کمردرد گاهی اوقات مکانیکی، ارگانیک یا ایدیوپاتیک در نظر گرفته می شود. گاهی اوقات بیماری های ستون فقرات مادرزادی (در بدو تولد) یا اکتسابی هستند به این معنی که این اختلال در مراحل بعدی زندگی ایجاد می شود.

کمردرد مکانیکی اغلب با حرکت ستون فقرات ایجاد می شود و ساختارهای ستون فقرات مانند مفاصل فاست، دیسک های بین مهره ای، بدن مهره ها، رباط ها، ماهیچه ها یا بافت های نرم را درگیر می کند.

کمردرد ارگانیک به بیماری هایی مانند سرطان ستون فقرات نسبت داده می شود.

رگ به رگ شدن و کشیدگی. رگ به رگ شدن رباط و کشیدگی ماهیچه یا تاندون شایع ترین علل کمردرد هستند. آنها اغلب به استفاده بیش از حد مرتبط هستند.

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟

بیماری دژنراتیو دیسک. در حالی که نام آن نگران کننده به نظر می رسد، فقط به این معنی است که شما یک دیسک آسیب دیده دارید که باعث درد می شود. با گذشت زمان، دیسک ها به دلیل ساییدگی نازک تر و صاف تر می شوند. این باعث می شود آنها کمتر بتوانند مهره ها را تحت فشار قرار دهند و احتمال پارگی آنها بیشتر است (به زیر مراجعه کنید).

فتق دیسک. پوشش محافظ روی دیسک های بین مهره ای ممکن است به مرور زمان پاره شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، بافت نرم دیسک داخلی ممکن است از لایه بیرونی عبور کند. دیسکی که برآمده یا از جای خود بیرون می‌لغزد، به عنوان فتق دیسک، برآمدگی دیسک یا دیسک لغزیده شناخته می‌شود. فتق ممکن است به ریشه های عصبی فشار بیاورد و منجر به علائمی مانند درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف در ناحیه ای شود که عصب از آن استفاده می کند.

سیاتیک. دردی که ناشی از گرفتگی یا تحریک عصب سیاتیک است. این عصب از طریق باسن و باسن به پایین کمر شما می رود و هر پا را پایین می آورد. سیاتیک به این معناست که افراد غیرعادی به دردی اشاره می کنند که از ناحیه کمر به پایین پا می رسد، اگرچه ممکن است پزشک از اصطلاح رادیکولوپاتی کمری استفاده کند.

اسپوندیلولیستزیس. یک مهره از موقعیت خود به سمت جلو می لغزد و هم ترازی ستون فقرات شما را مختل می کند و گاهی اوقات ریشه های عصبی را فشرده می کند. بیشتر در ناحیه کمر دیده می شود، اما می تواند در هر نقطه از ستون فقرات رخ دهد. این لغزش اغلب به دلیل انحطاط دیسک یا شکستگی مهره (اسپوندیلولیز) ایجاد می شود.

تنگی کانال نخاعی. باریک شدن فضاهای داخلی ستون فقرات، اغلب به دلیل فتق دیسک اما گاهی اوقات به دلیل خارهای استخوانی ناشی از آرتروز ستون فقرات. این می تواند منجر به فشار دردناک بر روی اعصاب ستون فقرات شما شود. تنگی ستون فقرات می تواند در هر دو قسمت فوقانی (گردنی) ستون فقرات و ستون فقرات کمری رخ دهد، اما تنگی ستون فقرات کمری شایع تر است.

برخی از دلایل دیگر کمردرد چیست؟

شکل ستون فقرات شما و همچنین بیماری های ستون فقرات، از دیگر مقصران کمردرد هستند. بسته به طیف وسیعی از عوامل، پزشک ممکن است به دنبال موارد زیر باشد:

انحنای غیر طبیعی ستون فقرات ستون فقرات معمولی وقتی از پهلو دیده می شود شبیه یک حرف S خمیده ملایم است. منحنی های غیر طبیعی عبارتند از:

  • لوردوز، که در آن ستون فقرات بیش از حد به سمت داخل در قسمت پایین کمر خم می شود
  • کیفوز، که در آن ستون فقرات به طور غیر طبیعی در قسمت فوقانی کمر گرد شده است
  • اسکولیوز، که در آن ستون فقرات از یک طرف به سمت دیگر منحنی می شود، اغلب به شکل C

آرتروز. بیش از 100 نوع آرتریت وجود دارد که بسیاری از آنها می توانند باعث کمردرد شوند. شایع ترین انواع آن عبارتند از استئوآرتریت (شایع ترین آنها با فاصله زیاد؛ در ناحیه پشت به عنوان اسپوندیلوز شناخته می شود)، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان.

تومورهای ستون فقرات وقتی سلول ها بدون کنترل تقسیم و تکثیر می شوند، نتیجه تومور است. تومورهای خوش خیم و بدخیم می توانند باعث کمردرد شوند. آنها می توانند از ستون فقرات منشا گرفته یا در آنجا متاستاز بدهند، به این معنی که از جای دیگری در بدن پخش شده اند.

پوکی استخوان. استخوان‌های شما سریع‌تر از اینکه بتوان آن را جایگزین کرد، جرم خود را از دست می‌دهد و باعث شکننده شدن آن‌ها می‌شود. آنها حتی می توانند با هشدار کم یا بدون هشدار شکسته شوند. این شکستگی ها به ویژه در ستون فقرات رایج هستند، جایی که به آنها شکستگی های فشاری مهره می گویند. هم مردان و هم زنان با افزایش سن توده استخوانی خود را از دست می دهند، اما زنان یائسه خیلی سریعتر آن را از دست می دهند و بنابراین بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان هستند.

 

کلمات مرتبط :

کمردرد به چه دلایلی رخ می دهد؟ – دلایل کمردرد – بهترین درمان کمردرد – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست