پیچ خوردگی مچ پا زمانی اتفاق می افتد که رباط های مچ پا را بیش از حد کشیده می کنید.

این آسیب از نظر شدت متفاوت است. پیچ خوردگی خفیف تا پارگی کامل رباط.

پیچ خوردگی مچ پا رباط هایی هستند که بیش از حد کشیده شده اند. صدمات ممکن است با چرخاندن مچ پا روی زمین ناپایدار ایجاد شود. فرود نامتعادل در اثر پرش، گذاشتن ناخوشایند پای خود هنگام دویدن، یا پا گذاشتن روی یک سطح ناهموار می تواند باعث این آسیب شود.

مفصل مچ پا که به مفصل تالوکرال معروف است از سه استخوان تشکیل شده است. ساق شما (استخوان ساق پا؛ داخل استخوان مچ پا)، نازک نی (استخوان بیرونی ساق پا؛ استخوان بیرونی مچ پا) و تالوس شما (استخوان داخلی مچ پا). در زیر مفصل تالوکرال شما، مفصل ساب تالار قرار دارد که تالوس و استخوان پاشنه را مفصل بندی می کند. این مفصل فراموش شده اغلب در طول ارزیابی، تشخیص و توانبخشی نادیده گرفته می شود.

رباط های مچ پای شما بطور غیر فعال حرکت موجود در هر مفصل را محدود می کنند.

رباط های جانبی مچ پا در خارج (جنبه جانبی) قرار دارند که بیشترین آسیب را در پیچ خوردگی مچ پا دارند. این موارد عبارتند از:

  • رباط تالوفیبولار قدامی (ATFL)
  • رباط کالکانئوفیبولار (CFL)
  • رباط تالوفیبولار خلفی (PTFL)
  • رباط داخلی اصلی (داخل مچ پا) رباط دلتوئید بسیار قوی تر است.

علائم پیچ خوردگی مچ پا

هنگام چرخاندن، ممکن است صدای ترکیدن چیزی در مچ پا بشنوید. درد شدید مچ پا، تورم و کبودی به دنبال دارد. رگ به رگ شدن رباط جانبی یا داخلی به صورت موضعی روی رباط آسیب دیده حساس است.

بسته به شدت پیچ خوردگی مچ پا، ممکن است در ایستادن روی پا یا راه رفتن مشکل داشته باشید. در این شرایط استفاده از عصا و چوب زیر بغل توصیه می شود.

در موارد شدیدتر، درد شدید در عمق مفصل مچ پا می تواند با شکستگی نیز همراه باشد.

تشخیص پیچ خوردگی مچ پا

فیزیوتراپیست شما در ارزیابی و تشخیص این آسیب ها مهارت بالایی دارد. فیزیوتراپیست شما به سابقه آسیب شما گوش می دهد و یک معاینه بالینی کامل برای تعیین شدت پیچ خوردگی مچ پا انجام می دهد.

در صورت نیاز، پزشک ممکن است شما را برای آزمایش‌های تشخیصی اضافی مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس یا MRI ارجاع دهد. این آزمایش‌ها آسیب‌های خاص رباط یا استخوان را تأیید یا رد می‌کنند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا

متأسفانه، این آسیب می تواند خطر آسیب مجدد را تا 40 تا 70 درصد افزایش دهد، اما تمرینات توانبخشی مناسب که فیزیوتراپیست برای فرد آسیب دیده در نظر می گیرد پس از آسیب به طور قابل توجهی این خطر را کاهش می دهد.

اهداف درمانی ضروری وجود دارد که برای بازتوانی مچ پا پیچ خورده و جلوگیری از عود موثر باید تحت پوشش قرار گیرند.

اهداف درمان فیزیوتراپی

  • محافظت از آسیب، تسکین درد و کنترل التهاب
  • بازگرداندن دامنه کامل حرکت
  • تقویت عضلات مچ پا و ساق پا
  • بازیابی حس عمقی و تعادل مفصل
  • بازیابی عملکرد عادی

چه مدت طول می کشد تا پیچ خوردگی مچ پا بهبود یابد؟
هیچ چارچوب زمانی خاصی برای بهبودی مچ پا پیچ خورده وجود ندارد. در حالی که می دانیم که رباط ها حداقل شش هفته طول می کشد تا بهبود یابند، قدرت عضلانی، دامنه حرکتی، حس عمقی و بازگشت به عملکرد شما می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.

درجه 1 – خفیف
در موارد خفیف، می توانید انتظار بهبودی کامل رباط را در عرض 2 تا 3 هفته داشته باشید، اما برای بهبود کامل بافت اسکار حداقل شش هفته طول می کشد.

درجه 2 – متوسط

آسیب های درجه 2 زمانی رخ می دهد که شما یک آسیب جدی رباط داشته باشید که به رباط اجازه می دهد بیش از حد کشیده شود. در بیشتر موارد، این صدمات منجر به دوره نقاهت 4 تا 6 هفته می شود. با افزایش شدت آسیب، روند توانبخشی پیچیده تر و گسترده تر می شود.

درجه 3 – شدید
آسیب رباط درجه 3 زمانی است که رباط کاملاً پاره شده باشد. آسیب های شدیدتر همچنین می تواند شامل شکستگی استخوان ها باشد که به زمان بیشتری برای توانبخشی برای پیچ خوردگی ساده نیاز دارد.

توانبخشی درجه 3 پیچ خوردگی مچ پا معمولاً 6 تا 12 هفته طول می کشد اما بسته به آسیب خاص شما کاملاً متغیر است. فیزیوتراپیست یا جراح شما می تواند دستورالعمل ها و توصیه های خاص تری را به شما ارائه دهد.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ پا – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوند – فیزیوتراپی ورزشی – مرکز فیزیوتراپی در دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست