فیزیوتراپی کمردرد کمک زیادی به مدیریت کمردرد در بیماران و درمان عامل زمینه ای می کند ، فیزیوتراپی همچنین ریسک تشدید درد و یا بروز مجدد درد را به حداقل می رساند.

کمردرد یکی از علل اصلی ناتوانی جسمی به خصوص در محل کار است. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً 80 درصد از جمعیت احتمالاً در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند.

فیزیوتراپی یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی است که برای تسکین کمردرد توسط پزشکان ارتوپد ستون فقرات توصیه می شود. فیزیوتراپی کمردرد به عنوان یک خط درمان و همچنین در ترکیب با سایر درمان ها مانند ماساژ، گرما، کشش، اولتراسوند یا دیاترمی موج کوتاه استفاده می شود.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی دیاکو (فیزیوتراپی در پردیس) خدمات فیزیوتراپی کمردرد را بر اساس بروزترین متدها و پیشرفته ترین تجهزیات فیزیوتراپی ارائه می دهد.

ستون فقرات و پشت انسان اساساً یک سیستم بسیار پیچیده از مجموعه ای از عناصر به هم پیوسته شامل مهره ها، دیسک ها، مفاصل فاست، رباط ها و ماهیچه ها است. به دلیل چنین ساختار پیچیده ای، یک دوره از کمردرد نیاز به یک برنامه توانبخشی قوی مبتنی بر فیزیوتراپی دارد.

فیزیوتراپی کمردرد

توصیه و فعالیت اولیه. شواهد قابل توجهی وجود دارد که ثابت می کند تشویق به حرکت زود هنگام در صورت کمردرد یکی از مهم ترین جنبه های درمان در این بیماری است.

دستکاری ستون فقرات. این جنبه بر تقویت حرکت در ناحیه آسیب دیده خاص متمرکز است. رویکرد دستکاری ستون فقرات برای هدف قرار دادن نقطه خاص درد برای هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

تمرینات تثبیت کننده خاص. در این جنبه از فیزیوتراپی، بر بهبود قدرت و ثبات ماهیچه هایی که به دلیل کمردرد ضعیف شده اند، استرس وارد می شود.

تمرینات کششی. مجموعه ای از تمرینات و کشش های با ساختار مناسب معمولاً با توجه به شرایط فردی بیمار و علت کمردرد انجام می شود.

توصیه های ارگونومیک. از آنجایی که خطرات مربوط به کار بیش از 65 درصد از مشکلات کمر را تشکیل می دهند، فیزیوتراپیست ها نیز بر ارائه دستگاه ارگونومیک دقیق تمرکز می کنند و بیمار را برای استفاده از زیرساخت مناسب در محل کار راهنمایی می کنند تا از کمردرد جلوگیری و درمان کند.

دستورالعمل های وضعیتی. این جنبه از فیزیوتراپی بر راهنمایی بیمار در مورد عادات وضعیتی صحیح و راه های حفظ وضعیت صحیح بدن برای جلوگیری از بروز درد تمرکز دارد.

انواع فیزیوتراپی کمردرد

اساساً دو نوع فیزیوتراپی در ارائه درمان برای کمردرد دخیل هستند. در اینجا هر یک از این موارد را به اختصار توضیح داده ایم.

1) فیزیوتراپی فعال

فیزیوتراپی فعال برای توانبخشی ستون فقرات بسیار مهم است. برای به دست آوردن نتایج موثر، یک برنامه تمرین عمومی کمر باید شامل موارد زیر باشد:

  • حرکات کششی برای تمرینات کمردرد که شامل کشش های ساده همسترینگ می شود
  • تقویت برای تمرینات کمردرد، شامل 15-20 دقیقه تثبیت پویا کمر یا سایر تمرینات تجویز شده
  • تهویه هوازی 

2) فیزیوتراپی غیرفعال

در مواردی که ورزش خیلی دردناک است یا در غیر این صورت ممکن نیست، درمانگر ممکن است درمان‌های غیرفعال را در نظر بگیرد، از جمله:

  • کیسه های گرما و یخ
  • TENS 
  • التراسوندتراپی

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در پردیس – فیزیوتراپی در گیلاوند – فیزیوتراپی در شهرستان دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست