فواید فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به بازیابی حرکت و عملکرد زمانی که فردی تحت تأثیر آسیب، بیماری یا ناتوانی قرار می گیرد، کمک می کند. همچنین می تواند به کاهش خطر آسیب یا بیماری در آینده کمک کند. 

فیزیوتراپی شامل یک رویکرد درمانی جامع است که بیمار را در درمان خودش شامل می شود.

فیزیوتراپیست ها از روش های درمانی زیر استفاده می کنند:

 • مشاوره و آموزش عمومی به بیماران در مورد موضوعاتی مانند وضعیت بدنی، تکنیک های بلند کردن و حمل، وسایل و وسایل مورد استفاده برای ورزش و غیره.
 • تجویز تمرینات متناسب و روتین های حرکتی، این روال ها برای بهبود تحرک عمومی و تقویت قسمت های مختلف بدن ایجاد می شوند.
 • درمان دستی، فیزیوتراپیست از دستان خود برای تسکین درد یا درد در قسمت های خاصی از بدن استفاده می کند. هنگامی که بیمار تمرینات خود را زیر نظر فیزیوتراپ انجام می دهد، این کار برای ایجاد مقاومت نیز انجام می شود.
 • مدالیته های ضددرد مانند لیزر پرتوان ، مگنت تراپی ، شاک ویو تراپی و …

چه مشکلاتی می توانند از فواید فیزیوتراپی بهره ببرند؟

 • استخوان ها، مفاصل و بافت های نرم ، درد پشت، گردن یا شانه از جمله آسیب های ورزشی
 • سیستم عصبی ، مشکلات حرکتی ناشی از شرایط سلامتی مانند ام اس، پارکینسون و سکته مغزی
 • افزایش ظرفیت بهتر ریه ، بهبود تنفس، درمان بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک، اختلال مزمن مزمن ریوی
 • بهبود کلی در فعالیت بدنی و پیشگیری از هر گونه آسیب

انواع فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ارتوپدی: مشکلات حرکتی را که به دلیل استفاده بیش از حد از برخی قسمت‌ها، آسیب‌ها، وضعیت بد وضعیت بدن یا بهبود دامنه حرکتی عمومی ایجاد می‌شود، درمان می کند. این نوع فیزیوتراپی بیشتر جنبه توانبخشی دارد و پس از شکستگی و سایر حوادث نیز برای بازگرداندن حرکت طبیعی توصیه می شود.

فیزیوتراپی عصبی: این نوع فیزیوتراپی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان ارائه می شود تا به آنها در غلبه بر شرایط عصبی کمک کند. بر اساس سن به دو دسته زیر تقسیم می شود:

فیزیوتراپی سالمندان: این روش درمانی برای بیماران مسن‌تر است که از سکته مغزی، حملات فلج، پارکینسون، آرتریت و سایر شرایط مشابه رنج می‌برند. هدف درمانگر، در این مورد، این است که با استفاده از ورزش و سایر روال‌های حرکتی، به بیمار کمک کند تا حد معینی از عملکرد بدن را به بهترین نحو ممکن با توجه به عملکرد محدود آنها بر اساس شرایط، بازیابی کند. بهبود شرایط سالمندان پس از سکته مغزی یکی از فواید فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی کودکان: این روش درمانی برای کودکانی است که از اختلالات عصبی رنج می برند که ممکن است به دلیل ژنتیک، تصادفات، اختلالات تولد ایجاد شود. نمونه هایی از شرایطی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد عبارتند از: فلج مغزی، تاخیر رشد جهانی، اختلال نقص توجه، بیش فعالی، اختلال طیف اوتیسم و ​​غیره. درمانگران با استفاده از ترکیبی از بازی ها، تمرینات و سایر وسایل به کودکان کمک می کنند تا مهارت های حرکتی درشت و ظریف خود را بهبود بخشند و کاهش دهند. دفاع لامسه آنها، بهبود توانایی های شناختی کلی آنها، افزایش دامنه توجه آنها.

فیزیوتراپی ورزشی: این فیزیوتراپی است که به طور خاص برای ورزشکاران ارائه می شود تا از عملکرد مطلوب در ورزش خود اطمینان حاصل کند، از آسیب دیدگی جلوگیری کند و به آنها کمک کند تا از آسیب ها بهبود یابند. این نوع درمان بسیار خاص است و تمام آسیب‌های ورزشی را شامل می‌شود، از جمله توصیه به بیماران در مورد اینکه آیا نیاز به جراحی دارند یا خیر.

فواید فیزیوتراپی

 • کاهش یا از بین بردن درد : تمرینات درمانی و درمان عملی به تسهیل حرکت ماهیچه ها، مفاصل و بافت ها برای کاهش درد و جلوگیری از بروز مجدد آن کمک می کند.
 • اجتناب از جراحی : در برخی موارد، درمان به تقویت کافی قسمت آسیب‌دیده کمک می‌کند تا نیاز به جراحی را از بین ببرد. در صورتی که هنوز به جراحی نیاز باشد، بیمار با قسمت آسیب‌دیده بسیار قوی‌تر وارد عمل می‌شود و از این رو بهبودی بسیار سریع‌تر و روند جراحی بسیار کم هزینه تر می‌شود.
 • بهبود تحرک : تمرینات کششی و تقویتی به بازیابی تحرک کمک می کند. آنها اطمینان حاصل می کنند که درد و سفتی کاهش می یابد و قابلیت حرکت افزایش می یابد.
 • بهبودی از شرایط عصبی : فیزیوتراپی به بهبود راه رفتن (نحوه راه رفتن) و تعادل کمک می کند. در شرایطی مانند سکته مغزی، بیماران اغلب مشکلات تعادلی دارند و این مشکلات را می توان با انجام جلسات فیزیوتراپی بهبود بخشید.
 • پیشگیری از آسیب : فیزیوتراپیست ها با دانستن اینکه کدام قسمت های بدن مستعد آسیب هستند، می توانند برنامه های تقویتی برای ورزشکاران ایجاد کنند تا مطمئن شوند که آنها مستعد آسیب های ناشی از ساییدگی و پارگی عضلات نیستند.
 • بهبودی از آسیب : فیزیوتراپیست ها می دانند که چرا صدمات رخ می دهد، آسیب ها در کدام ورزش رایج است و از این رو می توانند برنامه های بهبودی متناسب با هر آسیب خاص طراحی کنند و به ورزشکاران این امکان را می دهد که خیلی سریع تر بهبود یابند.

 

کلمات مرتبط :

فواید فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در پردیس – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست