درمان کیفوز

پزشک با انجام معاینه فیزیکی کیفوز را تشخیص می دهد. پزشک ممکن است از فرد بخواهد تمرینات یا حرکات کششی را انجام دهد تا تعادل و دامنه حرکتی خود را ارزیابی کند.

یکی دیگر از آزمایشات رایج شامل دراز کشیدن روی یک سطح صاف در حالی که پزشک ستون فقرات را معاینه می کند. اگر ستون فقرات صاف شود، این نشان می‌دهد که انعطاف‌پذیر است و علت آن احتمالاً کیفوز وضعیتی است نه یک مشکل ساختاری در ستون فقرات. اگر ستون فقرات خمیده باقی بماند، احتمالاً شکل ساختاری کیفوز است.

اگر در طول معاینه شواهدی مبنی بر انحنای انعطاف ناپذیر پیدا کنند، ممکن است پزشک برای بررسی ساختار ستون فقرات، اسکن اشعه ایکس یا MRI را توصیه کند. در موارد شدیدتر، ممکن است آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون یا آزمایش عملکرد ریه را تجویز کنند.

درمان کیفوز

درمان این ناهنجاری بستگی به نوع ناهنجاری و شدت انحنا دارد.

درمان غیر جراحی

برای کیفوز وضعیتی، درمان غیرجراحی می تواند به جلوگیری از پیشرفت و بدتر شدن ظاهر انحنا کمک کند. همچنین اگر انحنای ستون فقرات آنها کمتر از 70 تا 75 درجه باشد، می تواند به افراد مبتلا به کیفوز شوئرمن کمک کند.

درمان غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه منظم: در موارد کیفوز خفیف، پزشک ممکن است معاینات دوره ای را برای بررسی پیشرفت انحنا توصیه کند. اگر اینطور نباشد و منحنی علامت دیگری ایجاد نکند، ممکن است نیازی به درمان بیشتر نباشد.

بریس: در برخی موارد کیفوز شوئرمن، اگر ستون فقرات هنوز در حال رشد است و کودک در سنین رشد قرار دارد، پزشک ممکن است بریس مخصوص کیفوز را توصیه کند. بریس های ستون فقرات از پشت حمایت می کنند در حالی که ستون فقرات به حالت معمولی رشد می کند و از انحنای پیشرونده جلوگیری می کند.

فیزیوتراپی: درمان کیفوز با فیزیوتراپی شامل تمرینات خاصی است که عضلات پشت و مرکزی را تقویت می کند و می تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند.

درمان بیماری‌های زمینه‌ای: اگر یک فرد مسن مبتلا به پوکی استخوان یا بیماری دیگری است که باعث ضعیف شدن یا تغییر شکل ستون فقرات می‌شود، درمان اختلال زمینه‌ای ممکن است پیشرفت انحنا را متوقف کند. زمانی که پزشک پوکی استخوان را زود تشخیص دهد، قابل درمان است. آنها ممکن است مکمل های ویتامین D، ورزش های تحمل وزن، یا برای خانم ها، هورمون درمانی را توصیه کنند.

درمان جراحی
افراد مبتلا به کیفوز مادرزادی، یا اشکال شدید کیفوز شوئرمن، ممکن است نیازمند جراحی برای درمان این ناهنجاری باشند. هدف از جراحی کاهش انحنای ستون فقرات و علائم مرتبط با آن مانند درد است.

یک نوع رایج جراحی برای کیفوز جراحی فیوژن ستون فقرات است. این شامل جوش دادن چندین مهره به یکدیگر برای تشکیل یک بخش از استخوان است.

سایر روش های جراحی برای کیفوز شدید شامل قرار دادن میله ها، پیچ های فلزی و صفحات در ستون فقرات است. این به تثبیت ستون فقرات و افزایش سرعت همجوشی برای پیوند استخوان کمک می کند. این می تواند انحنای ستون فقرات بالایی را کاهش دهد.

این روش‌ها جراحی‌های بزرگی هستند، بنابراین پزشکان معمولاً در ابتدا روش‌های غیرجراحی را تا جایی که ممکن است امتحان می‌کنند.

عوارض ناشی از کیفوز

عوارض کیفوز می تواند در موارد شدیدتر رخ دهد:

  • انحنای برگشت ناپذیر در پشت
  • کمر درد مداوم
  • عوارض تنفسی
  • مشکلات قلبی
  • کاهش کیفیت زندگی

کیفوز همچنین می‌تواند طناب نخاعی را فشرده یا فشار دهد و باعث ایجاد مشکلاتی در اعصاب تامین‌کننده پاها و قسمت پایین بدن شود. این می تواند منجر به:

  • ضعف یا بی حسی در بازوها و پاها
  • از دست دادن کنترل مثانه
  • مشکلات تعادل

اگر این علائم در فردی با انحنای ستون فقرات رخ دهد، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. پزشک ممکن است جراحی را برای تسکین فشار ستون فقرات توصیه کند.

 

کلمات مرتبط :

بهترین درمان انحرافات ستون فقرات – دلایل کیفوز چیست – فیزیوتراپی کیفوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست