درمان کمردرد با فیزیوتراپی روشی موثر در بهبود انواع کمردرد است که مشکلات ایجاد شده برای بیماران را به حداقل می رساند.

کمردرد یکی از علل اصلی ناتوانی جسمی به خصوص در محل کار است. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً 80 درصد از جمعیت احتمالاً در طول زندگی خود از کمردرد رنج می برند.

فیزیوتراپی یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی است که برای تسکین کمردرد اتخاذ می‌شود. در هر دو حالت، به عنوان یک خط درمان و همچنین در ترکیب با سایر درمان ها مانند ماساژ، گرما، کشش، اولتراسوند یا دیاترمی موج کوتاه استفاده می شود.

پشت انسان اساساً یک سیستم بسیار پیچیده از مجموعه ای از عناصر به هم پیوسته شامل مهره ها، دیسک ها، مفاصل فاست، رباط ها و ماهیچه ها است. به دلیل چنین ساختار پیچیده ای، یک دوره از کمردرد نیاز به یک برنامه توانبخشی قوی مبتنی بر فیزیوتراپی دارد، پس از گذراندن دوره اولیه دارویی.

درمان کمردرد با فیزیوتراپی

مشاوره و فعالیت اولیه – تشویق به حرکت زود هنگام در صورت کمردرد یکی از مهم ترین جنبه های درمان در این بیماری است.

تمرینات تثبیت کننده خاص – در این جنبه از فیزیوتراپی، بر بهبود قدرت و ثبات ماهیچه هایی که به دلیل کمردرد ضعیف شده اند، استرس وارد می شود.

تمرینات و کشش های عمومی – مجموعه ای از تمرینات و کشش های با ساختار مناسب معمولاً با توجه به شرایط فردی بیمار و علت کمردرد انجام می شود.

تحرک یا فیزیوتراپی دستکاری – این جنبه بر ترویج تحرک ناحیه آسیب دیده خاص متمرکز است. رویکرد فیزیوتراپی دستکاری برای هدف قرار دادن نقطه خاص درد برای هدف مورد استفاده قرار می گیرد.

توصیه های ارگونومیک – از آنجایی که خطرات مربوط به کار بیش از 65 درصد از مشکلات کمر را تشکیل می دهند، فیزیوتراپیست ها نیز بر روی ارائه دستگاه ارگونومیک دقیق تمرکز می کنند و بیمار را در استفاده از زیرساخت مناسب در محل کار برای جلوگیری و درمان کمردرد راهنمایی می کنند.

دستورالعمل های وضعیتی – راهنمایی بیمار در مورد عادات وضعیتی صحیح و راه های حفظ وضعیت صحیح بدن برای جلوگیری از کمردرد تمرکز دارد.

روشهای درمان کمردرد با فیزیوتراپی

1) فیزیوتراپی فعال
فیزیوتراپی فعال برای توانبخشی ستون فقرات بسیار مهم است. برای به دست آوردن نتایج موثر، یک برنامه تمرین عمومی کمر باید شامل موارد زیر باشد:

  • حرکات کششی برای تمرینات کمردرد که شامل کشش های ساده همسترینگ می شود
  • تقویت برای تمرینات کمردرد، شامل 15-20 دقیقه تثبیت پویا کمر یا سایر تمرینات تجویز شده
  • تهویه هوازی کم فشار

2) فیزیوتراپی غیرفعال
در مواردی که ورزش خیلی دردناک است یا در غیر این صورت ممکن نیست، درمانگر ممکن است درمان‌های غیرفعال را در نظر بگیرد، از جمله:

  • کیسه های گرما/یخ
  • TENS 
  • التراسوند

 

کلمات مرتبط :

درمان کمردرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی کمر در دماوند – بهترین درمان کمردرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست