درمان سیاتیک با فیزیوتراپی (فیزیوتراپی در دماوند)  یکی از موثرترین روشهاست که می تواند درد و سایر علائم بیمار را تسکین داده و به درمان عامل زمینه ای نیز کمک کند.

سیاتیک یک بیماری التهابی بسیار شایع و دردناک است که عصب را تحت تاثیر قرار می دهد که از پایه ستون فقرات به سمت پایین هر پا به نام عصب سیاتیک می رود. 

سیاتیک دردی است که از کمر به سمت پشت یکی از هر دو پا کشیده می شود. درد سیاتیک ناشی از التهاب و تحریک عصب سیاتیک است. این اغلب به دلیل فشار وارد شده بر روی آن توسط فتق یا برآمدگی دیسک، خارهای استخوانی در مهره‌های شما یا مشکلات زمینه‌ای سلامتی مانند تومورها یا دیابت ایجاد می‌شود.

علائم سیاتیک

درد ناشی از سیاتیک می تواند از ثابت تا نادر و از یک ناراحتی خفیف تا ناتوان کننده متغیر باشد. به طور کلی، سیاتیک فقط یک طرف کمر و یک پا را درگیر می کند و از پایه ستون فقرات به سمت باسن و پشت ساق پا می رود. این درد اغلب با سوزش یا سوزن سوزن شدن در یک پا، بی حسی، درد تیرکشنده و مشکل در حرکت پای آسیب دیده مشخص می شود. درمان سیاتیک با فیزیوتراپی می تواند به تسکین این علائم کمک کند.

در حالی که بسیار نادر است که آسیب دائمی عصبی در اثر سیاتیک ایجاد شود، اما برای کسانی که با آن زندگی می کنند کمتر دردناک یا ناراحت کننده نیست. به همین دلیل، درمان بسیار مهم است: هم برای بازگرداندن تحرک و هم برای کاهش درد و در عین حال ایجاد استراتژی هایی برای کمک به کاهش دفعات شعله ور شدن.

تشخیص سیاتیک

از آنجایی که طیف گسترده ای از اختلالات ممکن است ریشه درد عصب سیاتیک شما باشد، تشخیص به طور کلی با تشخیص اینکه منبع درد شما واقعاً سیاتیک است با استفاده از ورزش هایی مانند راه رفتن روی انگشتان پا، بلند کردن پاها در یک زمان در هنگام دراز کشیدن شروع می شود. 

پس از تشخیص اینکه واقعاً سیاتیک دارید، مجموعه ای از آزمایشات تشخیصی برای تعیین علت اصلی انجام می شود. این می تواند شامل اشعه ایکس، ام آر آی و سی تی اسکن برای بررسی ستون فقرات و اعصاب شما باشد.

پس از تشخیص، پزشک اصلی شما ممکن است تعدادی دارو برای کمک به مدیریت درد شما تجویز کند، از جمله داروهای ضد التهابی، شل کننده های عضلانی یا مواد مخدر. آنها همچنین احتمالاً شما را به یک فیزیوتراپیست، مانند تیم ما در فیزیوتراپی در دماوند، ارجاع می دهند تا یک برنامه توانبخشی طراحی کند تا درد شما را کاهش دهد و در دراز مدت تحرک را بازیابی کند.

درمان سیاتیک با فیزیوتراپی

از آنجایی که شایع ترین علل سیاتیک شامل فشاری است که توسط چیزی بر روی اعصاب شما وارد می شود، فیزیوتراپی سیاتیک بر کاهش این فشار در مفاصل ستون فقرات و همچنین کاهش تنش عضلانی در باسن، پاها و کمر مرتبط با درد برای کمک به بازیابی تمرکز می کند.

برخی از رایج ترین رویکردهای فیزیوتراپی برای سیاتیک ارائه شده در مرکز فیزیوتراپی ما عبارتند از:

  • دستکاری ستون فقرات
  • اصلاح وضعیت بدن
  • کشش مکانیکی و دستی ستون فقرات
  • درمان دستی (تحرکات مفصلی و بافتی و رهاسازی)
  • سوزن خشک
  • تمرینات و حرکات کششی تجویز شده برای بهبود تحرک و تثبیت عصب و بافت

زمانی که از سیاتیک رنج می برید، ورزش می تواند کمک کننده باشد. با این حال، اگر با فیزیوتراپیست خود در مورد اینکه چه نوع کشش ها و ورزش هایی مفید هستند و در مورد سیاتیک مفید نیستند، مشورت نکنید، ممکن است فقط درد خود را بدتر کنید. همیشه قبل از انجام هر حرکت کششی یا ورزش جدیدی با متخصص فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

فیزیوتراپی برای موارد شدید سیاتیک

هنگامی که صحبت از موارد شدید سیاتیک می شود، ممکن است به درمان های جراحی نیاز باشد تا خارهای استخوانی مشکل ساز یا بخشی از فتق دیسک که به اعصاب شما فشار می آورد، برداشته شود.

فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی دیاکو در گیلاوند در درمان سیاتیک با فیزیوتراپی تخصص دارند و می توانند از شما حمایت کنند حتی اگر برای درد خود نیاز به مداخله جراحی داشته باشید. فیزیوتراپی با حمایت از نتایج مثبت در آماده سازی بیماران برای جراحی مفید است. ما همچنین می‌توانیم درمان‌های توانبخشی را برای بیمارانی که پس از جراحی یا سایر روش‌های تهاجمی سیاتیک خود در حال نقاهت هستند، ارائه دهیم تا به آنها کمک کنیم تا حرکت خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بازیابی کنند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی سیاتیک – فیزیوتراپی در گیلاوند – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی ستون فقرات – فیزیوتراپی کمر در دماوند

فیزیوتراپی گیلاوندفیزیوتراپی دماوندشاک ویو تراپی خار پاشنه در دماونددرمان شین اسپلینت  مرکز فیزیوتراپی دماوند

مرکز فیزیوتراپی در گیلاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست