درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی به عنوان موثرترین روش درمان غیرجراحی این ناهنجاری های شناخته می شود که در کلینیک فیزیوتراپی دیاکو در دماوند ارائه می شود.

اسکولیوز یک بیماری ستون فقرات است که منجر به انحنای جانبی ستون فقرات شما می شود. فیزیوتراپی (PT) برای اسکولیوز ممکن است برای کمک به کاهش درد، بهبود تحرک ستون فقرات و جلوگیری از بدتر شدن انحنای جانبی ستون فقرات مفید باشد. فیزیوتراپیست شما می تواند برای تقویت ماهیچه هایی که از ستون فقرات شما حمایت می کنند و آگاهی وضعیت شما را بهبود بخشد، با شما همکاری کند.

اسکولیوز به عنوان یک انحنای جانبی غیر طبیعی ستون فقرات تعریف می شود. علل زیادی برای اسکولیوز وجود دارد و ممکن است هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری بین 2 تا 3 درصد از جمعیت رخ می دهد. انواع مختلفی از اسکولیوز وجود دارد. سه علت شناخته شده اسکولیوز عبارتند از:

  • ایدیوپاتیک: انحنای جانبی بدون دلیل ظاهری ایجاد می شود.
  • عصبی- عضلانی: یک مشکل عصبی یا عضلانی باعث انحنای جانبی ستون فقرات می شود.
  • مادرزادی: شما با انحنای جانبی ستون فقرات خود متولد می شوید.

گاهی اوقات، اسکولیوز در اوایل زندگی شما ایجاد می شود و گاهی اوقات شروع انحنا در بزرگسالی است. اسکولیوز ممکن است علائمی از خفیف تا شدید ایجاد کند و انحنای جانبی ممکن است وظایف عملکردی اساسی مانند تنفس، نشستن، خم شدن یا راه رفتن را محدود کند.

درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی می تواند به تخفیف عوارض ناشی از این ناهنجاری شایع کمک کند و نیاز به انجام جراحی را کاهش دهد.

علائم اسکولیوز ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

  • کمردرد میانی یا کمر
  • احساس غیر طبیعی در بازوها یا پاها
  • مشکل در حفظ وضعیت عمودی
  • مشکل در تنفس یا تنگی نفس

اگر هر یک از این علائم را دارید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند وضعیت شما را ارزیابی کرده و مشکل شما را تشخیص دهند.

تشخیص اسکولیوز ساده است – در اکثر موارد پزشک شما می تواند به سادگی به پشت شما نگاه کند و متوجه انحنای جانبی شود. خم شدن به سمت جلو در ناحیه کمر می تواند تشخیص را تایید کند، زیرا انحنای جانبی ستون فقرات نیز باعث چرخش ستون فقرات می شود. این کار باعث می‌شود دنده‌های شما در یک طرف کمر در هنگام خم شدن برجسته‌تر شوند. این “قوز دنده” نشانه ای از اسکولیوز است.

همانطور که ستون فقرات شما به صورت جانبی منحنی می شود، مهره کمی می چرخد. بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز دارای صافی ستون فقرات قفسه سینه نیز هستند.

درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی

درمان های زیادی برای اسکولیوز وجود دارد. موارد خفیف ممکن است فقط نیاز به معاینه منظم و ورزش داشته باشند. برای منحنی های متوسط ​​بیش از 20 درجه، می توان از بریس اسکولیوز استفاده کرد. فیزیوتراپی یا مراقبت های کایروپراکتیک اغلب توصیه می شود. افراد مبتلا به موارد شدید اسکولیوز ممکن است برای تثبیت ستون فقرات خود نیاز به جراحی داشته باشند.

بسیاری از افراد مبتلا به اسکولیوز خفیف یا متوسط ​​از فیزیوتراپی برای کمک به مدیریت شرایط خود بهره می برند.

اگر برای درمان اسکولیوز به فیزیوتراپی ارجاع شده اید، اولین جلسه شما با فیزیوتراپیست ارزیابی اولیه خواهد بود. در طی این قرار ملاقات، فیزیوتراپ شما با شما مصاحبه می کند و در مورد درد، تشخیص و کارهایی که تاکنون برای درمان اسکولیوز انجام داده اید، می پرسد. آنها سابقه پزشکی گذشته شما را بررسی می کنند و هر دارویی را که مصرف می کنید یادداشت می کنند. فیزیوتراپیست شما نیز ممکن است بخواهد اشعه ایکس شما را مشاهده کند، بنابراین باید آنها را با خود در قرار ملاقات بیاورید. اگر بریس دارید، آن را هم بیاورید.

درمان فیزیوتراپی برای اسکولیوز شما ممکن است در زمان ملاقات اولیه شروع شود. به احتمال زیاد، فیزیوتراپ شما به شما یک برنامه ورزشی خانگی را آموزش می دهد که می تواند روزانه انجام شود. این برنامه تمرینی کارهایی را که در کلینیک PT برای اسکولیوز انجام می دهید افزایش می دهد.

سایر راهکارهای درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی

گرما درمانی ممکن است گردش خون موضعی را افزایش دهد و عضلات سفت را شل کند.
یخ برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود.
تحریک الکتریکی مانند تحریک عصبی عضلانی الکتریکی از طریق پوست (TENS) ممکن است به کاهش احساس درد کمک کند.
التراسوند ممکن است به عنوان یک درمان حرارتی عمیق برای بهبود گردش خون استفاده شود.
نوار حرکتی ممکن است برای کشش ملایم عضلات سفت و کاهش درد و اسپاسم اعمال شود.
ماساژ ممکن است برای کاهش درد و اسپاسم در عضلات سفت کمر استفاده شود.

کلمات مرتبط :

درمان اسکولیوز با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست