تنیس البو و درمان آن

تنیس البو یا سندرم آرنج تنیس بازان (اپیکوندیلیت جانبی) عارضه ای است که به دلیل حرکات مکرر مچ دست و آرنج رخ می دهد.

حرکات مکرر مفصل مچ دست و آرنج  باعث ایجاد التهاب در تاندون عضلات باز کننده و چرخاننده مچ دست و ساعد میشود که به قسمت پایینی و خارجی استخوان بازو متصل میشوند.

آرنج تنیس بازان می تواند باعث ایجاد درد در هنگام خم شدن یا صاف کردن بازوها یا گرفتن یا بلند کردن وسایل شود.

تنیس- البو

تنیس- البو

 

 

تنیس البو یک آسیب ناشی از استفاده بیش از حد است که زمانی رخ می دهد که تاندون ها (بافت هایی که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند) بیش از حد تحت فشار قرار میگیرند و منجر به التهاب، تخریب و پارگی در تاندون می شود. معمولاً تنیس البو در  تنیس‌بازانی که راکت‌های خود را خیلی محکم می‌گیرنددیده میشود ، اما هر کسی ممکن است به این وضعیت دردناک مبتلا شود که از نظر پزشکی به عنوان اپی کندیلیت جانبی شناخته می شود.

کسانی که به طور مکرر از مچ دست و آرنج استفاده میکنند ، می توانند به تنیس البو( آرنج تنیس بازان) مبتلا شوند. آرنج تنیس بازان می تواند بر فعالیت های تفریحی و حرفه ای تأثیر بگذارد:

 • بازیکنان بیسبال و سافت بال.
 • شمشیربازان
 • گلف بازان
 • بازیکنان تنیس و اسکواش

افرادی که در مشاغل زیر کار می کنند نیز بیشتر مستعد ابتلا به تنیس البو هستند:

 • کارگران خط مونتاژ و مکانیک خودرو.
 • قصاب ها و سرآشپزها.
 • نجار، نظافتچی، نقاش و لوله کش.
 • دندانپزشکان
 • باغبان
 • مانیکوریست ها
 • نوازندگان

دلایل تنیس البو

حرکات مکرر بازو می تواند باعث خستگی عضلات ساعد شما شود. یک تاندون منفرد این عضله را به برجستگی استخوانی در قسمت بیرونی آرنج شما (اپیکوندیل جانبی) متصل می کند. همانطور که عضله شما خسته می شود، تاندون بار بیشتری را تحمل میکند. این فشار بیش از حد می تواند باعث التهاب و درد شود که به عنوان تاندونیت شناخته می شود. با گذشت زمان، این فشار بیش از حد می تواند باعث یک بیماری دژنراتیو به نام تاندونوز شود. تاندونیت و تاندونوز با هم می توانند منجر به پارگی تاندون شوند.

گاهی اوقات، آسیب ناگهانی بازو یا آرنج باعث ایجاد آرنج تنیس بازان می شود. به ندرت، افراد بدون دلیل شناخته شده به این بیماری مبتلا می شوند (آرنج تنیس بازان ایدیوپاتیک).

علائم تنیس البو چیست؟

آرنج تنیس بازان معمولاً نتیجه استفاده بیش از حد است. علائم معمولا به آرامی ظاهر می شوند. درد ممکن است در طول هفته ها و ماه ها بدتر شود. علائم آرنج تنیس بازان عبارتند از:

 • سوزش یا درد در آرنج بیرونی شما که ممکن است به مچ دست شما برسد (این احساسات ممکن است در شب بدتر شوند).
 • درد هنگام چرخاندن یا خم کردن بازو (به عنوان مثال، برای چرخاندن دستگیره در یا باز کردن یک شیشه).
 • سفتی یا درد هنگام دراز کردن بازو.
 • مفصل آرنج متورم که برای لمس حساس است.
 • وقتی سعی می کنید وسایلی مانند راکت، آچار، خودکار یا دست شخصی را در دست بگیرید، گرفتن ضعیف می شود.

درمان تنیس البو

آرنج تنیس بازان ممکن است خود به خود، بهبود یابد. با این حال، این بهبودی ممکن است تا 18 ماه طول بکشد. تکنیک های غیرجراحی اثبات شده ای وجود دارد که می تواند بهبودی شما را تسریع کند. درمان های غیر جراحی و کم تهاجمی برای آرنج تنیس بازان عبارتند از:

استراحت: ممکن است لازم باشد فعالیت های خود را برای چند هفته متوقف یا کاهش دهید تا به تاندون ها زمان بدهید تا بهبود پیدا کنند.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن  ممکن است درد و التهاب را کاهش دهند.

بریس‌ها: ممکن است ارائه‌دهنده شما استفاده از یک بریس پشتیبانی متحرک به نام بریس ضد نیرو را توصیه کند. این ابزار کشش تاندون ها و عضلات را از بین می برد.

فیزیوتراپی: تمرینات فیزیوتراپی می تواند ماهیچه های ساعد و گرفتن شما را تقویت کند. ماساژ، اولتراسوند یا سایر تکنیک های تحریک کننده عضلات ممکن است به کاهش درد و بهبود عملکرد کمک کند.

لیزر درمانی

تمرین درمانی

تزریق استروئید: کورتیکواستروئیدهای تزریقی به طور موقت درد و التهاب مفاصل را تسکین می دهند.

اگر علائم پس از 6 تا 12 ماه از درمان‌های غیرجراحی بهبود نیافتند، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند، مانند دبریدمان باز یا آرتروسکوپی تاندون یا ترمیم تاندون. جراحی معمولاً شامل برداشتن تاندون و عضله آسیب دیده است.جراح شما بافت آسیب دیده را با تاندون و ماهیچه سالم از قسمت های مختلف بدن جایگزین می کند. بهبودی می تواند چهار تا شش ماه طول بکشد. اگر تنیس البو دارید  ممکن است لازم باشد از بریس استفاده کنید تا از بازگشت علائم جلوگیری شود.

بریس - تنیس البو

بریس – تنیس البو

 

مطالب مرتبط :

تنیس البو – درمان سندرم آرنج  تنیس بازان – علائم آرنج تنیس بازان – فیزیوتراپی آرنج – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوندگزگز دست وپاشین اسپلینت خار پاشنه  فیزیوتراپی در آبسرددرمان خار پاشنه با شاک ویو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست