تاندینوپاتی آشیل وضعیتی است که بهبود آن بسیار کند است. تاندون جریان خون ضعیفی دارد که باعث می‌شود بهبود آن کند شود.

علائم اصلی شامل درد و سفتی در اطراف تاندون آشیل است. اغلب در اول صبح بدترین احساس را دارد. درد اغلب بعد از ورزش بدتر می شود. به عنوان مثال، در دوندگان، ممکن است در ابتدای دویدن متوجه درد شوند که با ادامه آن درد کاهش می یابد، اما پس از توقف دویدن، درد دوباره بدتر می شود. همچنین ممکن است پس از افزایش فعالیت، تورم در اطراف تاندون وجود داشته باشد، و اغلب لمس آن کاملا حساس است.

تاندون آشیل یکی از شایع ترین تاندون های آسیب دیده در بدن است. معمولاً در هنگام دویدن آسیب می بیند، به طوری که 6 تا 8 درصد از صدمات ناشی از دویدن مربوط به آشیل است.

تاندون آشیل ماهیچه های ساق پا را به استخوان پاشنه می چسباند. برای بسیاری از فعالیت ها مانند راه رفتن، دویدن، بالا و پایین رفتن از پله ها و ایستادن روی انگشتان پا مهم است.

تاندینوپاتی آشیل وضعیتی است که باعث درد، تورم و سفتی تاندون آشیل می شود. این ناشی از فشار مکرر به تاندون است. عوامل خطر زیادی وجود دارد که می تواند در ایجاد درد در آشیل نقش داشته باشد. این شامل:

 • کاهش قدرت عضلانی
 • تحرک محدود مچ پا
 • انعطاف پذیری ضعیف عضلات، به ویژه عضلات سفت ساق پا
 • کف پای صاف
 • کفش غیراستاندارد
 • چاقی
 • مصدومیت قبلی
 • افزایش سن

افراد می توانند پس از تغییر در شدت فعالیت ها، به تاندون آشیل مبتلا شوند. به عنوان مثال، اگر پس از یک استراحت طولانی به دویدن بازگشته اید. مهم است که به تدریج بار تمرینی خود را کاهش دهید تا به بدن شما اجازه تنظیم شود. خطای تمرینی نیز می تواند در ایجاد تاندونوپاتی آشیل نقش داشته باشد. این شامل:

 • جهش ناگهانی در سطوح تمرینی
 • تغییرات در بارگذاری یعنی انجام بیشتر در تپه دویدن
 • افزایش شدت یا سرعت تمرین
 • تغییرات در مدت زمان تمرین
 • تکنیک دویدن ضعیف

درمان تاندینوپاتی آشیل

در ابتدا مهم است که از فعالیت های تشدید کننده خود استراحت کنید. شما باید هر گونه فعالیت یا ورزش پر تاثیر، مانند دویدن را متوقف کنید. با بهبود درد می توانید به تدریج به ورزش خود بازگردید. فیزیوتراپیست شما می‌تواند شما را راهنمایی کند که چقدر زود می‌توانید برگردید و چگونه به سطح قبل از آسیب خود برگردید.

داروهای مسکن
مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب می تواند به تسکین درد کمک کند. داروهای ضد التهاب را نباید در درازمدت مصرف کرد زیرا ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد شود. اگر نیاز به مصرف طولانی‌مدت دارو دارید، با پزشک عمومی خود درباره سایر گزینه‌های دارویی صحبت کنید.

بسته های حرارتی
اعمال گرما به تاندون به افزایش جریان خون در ناحیه کمک می کند که به تسریع روند بهبودی کمک می کند. یک کیسه حرارتی را به مدت 20 دقیقه روی آشیل قرار دهید.

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی می تواند به تاندونوپاتی آشیل کمک کند. تکنیک‌های درمان دستی را می‌توان برای تسکین درد و افزایش جریان خون در ناحیه مورد استفاده قرار داد. از التراسوند و TENS نیز می توان برای تسکین درد استفاده کرد. فیزیوتراپیست شما یک شرح حال کامل از شما می گیرد تا به تعیین علت آسیب کمک کند. آنها می توانند در مورد نحوه تغییر بار تمرینی شما مشاوره ارائه دهند. آنها می توانند تکنیک دویدن شما را ارزیابی کنند و هم ترازی پای شما را بررسی کنند. آنها ممکن است در صورت صلاحدید، ارتز را به شما توصیه کرده و به شما تطبیق دهند.

تمرینات ورزشی
کشش و تقویت تاندون آشیل برای کمک به بهبود انعطاف پذیری و قدرت بسیار مهم است. با تقویت تاندون و عضلات اطراف، آشیل بهتر می‌تواند با بار فعالیت‌های ضربه‌ای زیاد مانند دویدن کنار بیاید. فیزیوتراپیست شما یک برنامه ورزشی را طراحی می کند که به طور خاص برای شما طراحی شده است تا به شما کمک کند به فعالیت هایی که دوست دارید انجام دهید بازگردید.

 

کلمات مرتبط :

تاندینوپاتی آشیل – درمان آسیب تاندون آشیل – فیزیوتراپی ورزشی در دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست