تاندونوپاتی چیست؟

تاندونوپاتی (آسیب های تاندون) می تواند در هر تاندون بدن ایجاد شود. شما ممکن است در مورد تاندونوپاتی ها به نام های مستعار آن شنیده باشید: تاندونیت، تنوسینوویت و تاندونوز. به عبارت ساده، همه آنها آسیب شناسی تاندون هستند، بنابراین جامعه پزشکی اکنون از آنها به عنوان تاندیوپاتی یاد می کند.

تاندون ها فیبرهای سختی هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می کنند. بیشتر آسیب های تاندون در نزدیکی مفاصل مانند شانه، آرنج، زانو و مچ پا رخ می دهد. ممکن است به نظر برسد که آسیب تاندون به طور ناگهانی رخ می دهد، اما معمولاً نتیجه بارگذاری مکرر تاندون است. همانطور که قبلا ذکر شد، پزشکان و متخصصان فیزیوتراپی ممکن است از اصطلاحات مختلفی برای توصیف آسیب تاندون استفاده کنند. 

التهاب خفیف در واقع یک پاسخ طبیعی ترمیم تاندون به ورزش یا بارگذاری فعالیت است، اما می تواند بیش از حد شود، جایی که میزان آسیب از ظرفیت بهبودی شما بیشتر باشد.

ناتوانی تاندون شما در انطباق سریع با بار باعث می شود تا تاندون در چهار مرحله آسیب تاندون پیشرفت کند. در حالی که برای سازگاری بافت طبیعی در مرحله یک سالم است، پیشرفت بیشتر می تواند منجر به مرگ سلول های تاندون و متعاقب آن پارگی تاندون شود.

بسیار مهم است که تاندونوپاتی شما به صورت حرفه ای ارزیابی شود تا مرحله آسیب فعلی آن شناسایی شود. شناسایی مرحله تاندونوپاتی برای هدایت موثرترین درمان شما حیاتی است زیرا روش‌ها یا تمرینات درمانی خاص فقط باید در مراحل خاص بهبودی تاندون اعمال یا انجام شوند.

به نظر می رسد افراد مبتلا به دیابت، زنان یائسه و مردان با چاقی مرکزی بالا (چربی بدن) مستعد ابتلا به تاندونوپاتی هستند و باید بارهای تمرینی خود را رعایت کنند.

علائم تاندونوپاتی چیست؟

تاندونوپاتی معمولا باعث درد، سفتی و از دست دادن قدرت در ناحیه آسیب دیده می شود.

  • هنگام استفاده از تاندون ممکن است درد بدتر شود.
  • ممکن است در طول شب یا زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، درد و سفتی بیشتری داشته باشید.
  • در صورت وجود التهاب، ناحیه ممکن است حساس، قرمز، گرم یا متورم باشد.
  • هنگام استفاده از تاندون ممکن است متوجه صدای ترد یا احساسی شوید.
  • علائم آسیب تاندون می تواند مشابه یا همراه با بورسیت باشد.

تاندونوپاتی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص آسیب تاندون، فیزیوتراپ یا پزشک شما سوالاتی در مورد سلامت گذشته، علائم و رژیم ورزشی اخیر شما می پرسد. آنها یک معاینه فیزیکی کامل برای تایید تشخیص انجام خواهند داد. سپس در مورد وضعیت شما صحبت می کنند و یک برنامه درمانی فردی را طراحی می کنند.

آنها ممکن است شما را برای آزمایش های تشخیصی خاص مانند اسکن اولتراسوند یا MRI ارجاع دهند.

درمان تاندونوپاتی چیست؟

تاندونوپاتی ها به طور معمول می توانند به سرعت و به طور موثر بازتوانی شوند. با این حال، درصدی از تاندونوپاتی ها وجود دارد که ممکن است ماه ها طول بکشد تا به طور موثر درمان شوند.

همانطور که قبلا در این مقاله ذکر شد، مهم است که بدانید تاندونوپاتی شما در حال حاضر در چه مرحله ای است. فیزیوتراپیست شما نه تنها می تواند در تشخیص شما کمک کند، بلکه می تواند درمان شما را برای پیگیری سریع بهبودی شما راهنمایی کند.

قبل از اینکه از فیزیوتراپیست یا پزشک خود مشاوره بگیرید، می توانید درمان آسیب حاد تاندون را در خانه شروع کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج، این مراحل را بلافاصله شروع کنید:

به ناحیه دردناک استراحت دهید و از هر گونه فعالیتی که درد را بدتر می کند خودداری کنید.
یخ یا کمپرس سرد را هر بار 20 دقیقه، اغلب 2 بار در ساعت، در 72 ساعت اول استفاده کنید. استفاده از یخ را تا زمانی که کمک می کند ادامه دهید.
برای جلوگیری از سفتی، حرکات و حرکات کششی ملایم انجام دهید.

چه زمانی به ورزش برگردیم؟
هر تاندونوپاتی متفاوت است، بنابراین لطفاً با ارزیابی فیزیوتراپیست خود راهنمایی کنید. صبور باشید و به تمرینات درمانی و دوزهای بارگذاری شده توسط فیزیوتراپیست خود پایبند باشید. اگر استفاده از تاندون آسیب دیده را خیلی زود شروع کنید، می تواند منجر به آسیب بیشتر شود و شما را هفته ها به عقب براند! ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا برخی از آسیب‌های تاندون التیام یابد و به طور ایمن با بازگشت به فعالیت‌های ورزشی کنار بیایید.

برای به حداقل رساندن آسیب مجدد تاندون، ممکن است نیاز به تغییرات طولانی مدت در فعالیت های ورزشی خود داشته باشید. این موارد را باید با فیزیوتراپیست خود در میان بگذارید. 

 

کلمات مرتبط :

تاندونوپاتی چیست؟ – درمان تاندونیت – فیزیوتراپی در دماوند – فیزیوتراپی در گیلاوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست