بیماری دژنراتیو دیسک یکی از شایع ترین علل کمردرد و گردن درد ناشی از ساییدگی و پارگی دیسک ستون فقرات است که باعث ضعف، بی‌حسی، و درد شدید و سوزشی در بازوها یا پاها (درد رادیکولار) می‌شود. بیماری دژنراتیو دیسک معمولاً شامل یک درد مزمن سطح پایین همراه با دوره‌های متناوب درد شدیدتر است.

بیماری دژنراتیو دیسک وضعیتی است که بخشی از پیری طبیعی ستون فقرات است. هنگامی که دیسک ستون فقرات تحلیل می‌رود، توانایی خود را برای عملکرد مؤثر به عنوان بخشی از مفصل ستون فقرات از دست می‌دهد، که به نوبه خود می‌تواند منجر به کمردرد و احتمالاً دردی شود که از طریق اندام‌ها منتشر می‌شود.

انحطاط دردناک دیسک در گردن (ستون فقرات گردنی) و قسمت پایین کمر (کمر) شایع است. این نواحی از ستون فقرات بیشترین تحرک و استرس را متحمل می شوند و بیشتر مستعد تخریب دیسک هستند.

بیماری دژنراتیو دیسک یک بیماری نیست، بلکه وضعیتی است که در آن ساییدگی و پارگی طبیعی و مرتبط با افزایش سن روی دیسک باعث درد، بی ثباتی و سایر علائم می شود. این وضعیت معمولاً منجر به ناتوانی طولانی مدت نمی شود و بیشتر موارد را می توان با استفاده از روش های درمانی غیر جراحی مدیریت کرد.

در حالی که درست است که دژنراسیون دیسک احتمالاً در طول زمان پیشرفت می کند، درد ناشی از بیماری دژنراتیو دیسک معمولا بدتر نمی شود و در واقع معمولاً با صرف زمان کافی احساس بهتری پیدا می کند. 

این بیماری در ستون فقرات کمری می تواند باعث درد در ناحیه کمر، لگن و پاها شود.

انحطاط دیسک بخش طبیعی افزایش سن است و با گذشت زمان همه تغییراتی را در دیسک های خود نشان می دهند. با این حال، یک دیسک تحلیل رفته همیشه باعث ایجاد علائم نمی شود. در واقع این بیماری در افراد مختلف در ماهیت و شدت آن کاملاً متغیر است.

علائم بیماری دژنراتیو دیسک

بارزترین علامت بیماری ، درد کم خفیف و مداوم در اطراف دیسک تحلیل رفته است که گاهی به درد شدیدتر و بالقوه ناتوان کننده تبدیل می شود.

شعله ور شدن درد می تواند مربوط به فعالیت اخیر و استرس غیرعادی بر ستون فقرات باشد، یا ممکن است به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی ایجاد شود. اپیزودها می توانند بین چند روز تا چند هفته طول بکشند و سپس به سطوح پایین درد برگردند یا به طور موقت به طور کامل از بین بروند.

سایر علائم شایع عبارتند از:

  • افزایش درد با فعالیت هایی که شامل خم کردن یا چرخاندن ستون فقرات و همچنین بلند کردن چیزهای سنگین است.
  • تنش عضلانی یا اسپاسم عضلانی
  • درد انتشاری به دیگر اندام ها ، در موارد دژنراسیون دیسک گردن، این درد در شانه، بازو یا دست احساس می شود (به نام رادیکولوپاتی گردنی). در موارد انحطاط دیسک کمر، درد در باسن، پایین ساق پا احساس می شود (که رادیکولوپاتی کمری نامیده می شود).
  • افزایش درد هنگام نگه‌داشتن موقعیت‌های خاص، مانند نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی (تشدید کمردرد)، یا نگاه طولانی مدت به تلفن همراه یا کتاب 
  • کاهش درد هنگام تغییر مکرر وضعیت، به جای نشستن یا ایستادن طولانی مدت. به همین ترتیب، کشش منظم گردن می تواند درد دیسک گردن را کاهش دهد و پیاده روی کوتاه و مکرر در طول روز می تواند درد دیسک کمر را کاهش دهد.
  • کاهش درد در برخی وضعیت‌ها، مانند نشستن در حالت درازکش یا دراز کشیدن با بالش زیر زانو، یا استفاده از بالشی که انحنای طبیعی گردن را در طول خواب حفظ می‌کند.

روش های درمان

درمان بیماری دژنراتیو دردناک بر کاهش درد، تثبیت ستون فقرات و بهبود یا حفظ تحرک متمرکز است.

این بیماری معمولاً با ترکیبی از تکنیک های مدیریت درد، فیزیوتراپی و سایر رویکردها قابل درمان است.

روش های اولیه مدیریت درد برای درد بیماری دژنراتیو دیسک معمولاً شامل ترکیبی از موارد زیر است:

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC). آسپرین (Bayer)، ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) داروهای مسکن رایجی هستند که می توانند التهاب را که به ناراحتی، سفتی و تحریک ریشه عصبی کمک می کند، تسکین دهند. استامینوفن (تیلنول) یک مسکن است که با سیگنال های درد ارسال شده به مغز تداخل می کند.

داروهای مسکن تجویزی. درد شدیدی که با داروهای OTC تسکین نمی یابد ممکن است شل کننده های عضلانی یا مسکن های مخدر باشد. این داروها معمولاً برای درمان درد شدید و حاد استفاده می‌شوند که انتظار نمی‌رود بیش از چند روز یا چند هفته طول بکشد. 

گرما و سرما درمانی. اعمال گرما به کمر باعث بهبود گردش خون می شود که اسپاسم و تنش عضلانی را کاهش می دهد و تحرک را بهبود می بخشد. کمپرس یخ می تواند التهاب را کاهش دهد و درد خفیف را بی حس کند. استفاده از گرما قبل از فعالیت بدنی برای شل شدن عضلات و استفاده از یخ بعد از فعالیت برای به حداقل رساندن التهاب می تواند مفید باشد.

تزریق استروئید اپیدورال (ESIs). تزریق استروئید در فضای اطراف ستون فقرات می تواند سیگنال های درد و همچنین التهاب را کاهش دهد. تزریق استروئید ممکن است همراه با یک برنامه فیزیوتراپی برای تسکین درد در حین ورزش و توانبخشی استفاده شود. در صورت موثر بودن، تزریق استروئید اپیدورال ممکن است درد را برای چند هفته تا یک سال کاهش دهد.

فیزیوتراپی در درمان بیماری دژنراتیو دیسک

فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر بیمار از متدها و مدالیته های مختلفی بهره می برد ، درمان دستی و تمرینات ورزشی بخش مهمی از برنامه فیزیوتراپی در درمان این بیماری هستند.

تکنیک های درمان دستی با هدف کاهش تنش در ماهیچه‌ها و مفاصل، توسط فیزیوتراپیست انجام می گیرند.

ماساژ درمانی. ماساژ درمانی می تواند تنش و اسپاسم عضلات کمر را کاهش دهد، فشار روی ستون فقرات را کاهش دهد و درد را کاهش دهد. علاوه بر این، ماساژ درمانی می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و مواد مغذی و اکسیژن شفابخش را برای عضلات منقبض فراهم کند.

نکات پایانی

در بسیاری از موارد ترکیبی از درمان ها برای مدیریت موثر درد مورد نیاز است. معمولاً برای یافتن درمان‌هایی که به بهترین وجه تسکین درد را ارائه می‌کنند.

استراحت طولانی مدت در رختخواب توصیه نمی شود و معمولاً کمردرد را بدتر می کند. ممکن است زمانی که درد شدیدتر است استراحت برای یک روز یا بیشتر مفید باشد، اما عدم فعالیت برای مدت طولانی می‌تواند ماهیچه‌ها را ضعیف کرده و ستون فقرات را سفت کند و منجر به افزایش درد شود.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی کمردرد با بالاترین کیفیت می توانید به کلینیک فیزیوتراپی دیاکو (فیزیوتراپی در شهرستان دماوند) مراجعه بفرمایید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ستون فقرات در پردیس – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در گیلاوند – فیزیوتراپی در بومهن – فیزیوتراپی در رودهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست