بورسیت زانو یکی از آسیب های شایع زانو است که به دلیل تورم یک کیسه پر از مایع به نام “بورسا” در زانو رخ می دهد.

بورسا در سمت داخلی زانوی شما، بین استخوان درشت نی و تاندون هایی که به عضله همسترینگ شما متصل می شوند، قرار دارد. شما کیسه های مشابهی در نزدیکی سایر مفاصل بزرگ در سراسر بدن خود دارید. آنها به عنوان بالشتک بین استخوان ها و بافت های نرم شما عمل می کنند. به طور معمول مقدار کمی مایع درون خود دارند. اما گاهی اوقات ممکن است متورم شوند که منجر به بروز عارضه ای به نام بورسیت می شوند.

هر یک از بورس های زانوی شما می تواند ملتهب شود، اما بورسیت زانو بیشتر روی کاسه زانو یا در قسمت داخلی زانو در زیر مفصل رخ می دهد.

بورسیت زانو باعث درد می شود و می تواند تحرک شما را محدود کند. درمان بورسیت زانو اغلب شامل ترکیبی از اقدامات خودمراقبتی و درمان‌های تجویز شده توسط پزشک برای کاهش درد و التهاب است.

دلایل و عوامل خطر

بورسیت زانو می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • فشار مکرر و مداوم، مانند زانو زدن، به ویژه روی سطوح سخت
  • استفاده بیش از حد یا فعالیت شدید
  • ضربه مستقیم به زانو
  • عفونت باکتریایی بورسا
  • عوارض ناشی از استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا نقرس در زانو

عوامل خطر

بورسیت زانو یک شکایت رایج است، اما خطر ابتلا به این اختلال دردناک می تواند از موارد زیر افزایش یابد:

  • زانو زدن طولانی مدت. افرادی که برای مدت طولانی روی زانوهای خود کار می کنند – لایه های فرش، لوله کش ها و باغبان ها – در معرض خطر ابتلا به بورسیت زانو هستند.
  • شرکت در ورزش های خاص. ورزش هایی که منجر به ضربه های مستقیم یا افتادن های مکرر روی زانو می شوند – مانند کشتی، فوتبال و والیبال – می توانند خطر ابتلا به بورسیت زانو را افزایش دهند. دوندگان می توانند درد و التهاب در بورس پس آنسرین که در سمت داخلی زانوی شما در زیر مفصل قرار دارد، ایجاد کنند.
  • چاقی و آرتروز. بورسیت پس آنسرین، که روی قسمت داخلی زانوی شما در زیر مفصل تأثیر می گذارد، اغلب در زنان چاق مبتلا به آرتروز رخ می دهد.

علائم بورسیت زانو

علائم بسته به اینکه کدام بورس درگیر شده و چه چیزی باعث التهاب شده است متفاوت است.

بورسیت زانو باعث درد و حساسیت می شود. شما آن را در سمت داخلی ساق زیر مفصل زانو احساس می کنید. این درد به آرامی ایجاد می شود. با فعالیت بدتر می شود.

به طور کلی، قسمت آسیب دیده زانوی شما ممکن است زمانی که به آن فشار وارد می کنید، گرم، حساس و متورم شود. همچنین ممکن است هنگام حرکت یا حتی در حالت استراحت احساس درد کنید.

یک ضربه تند به زانو می تواند باعث بروز سریع علائم شود. اما بیشتر موارد بورسیت زانو ناشی از اصطکاک و تحریک بورس است که در مشاغلی که نیاز به زانو زدن زیاد روی سطوح سخت دارند رخ می دهد، بنابراین علائم معمولاً به تدریج شروع می شوند و می توانند در طول زمان بدتر شوند.

روش های درمانی

بورسیت زانو اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد، بنابراین درمان معمولاً با هدف تسکین علائم انجام می شود. با این حال، بسته به علت بورسیت زانو و اینکه کدام بورس عفونی شده است، پزشک ممکن است یک یا چند رویکرد درمانی را توصیه کند.

اگر عفونت باعث بورسیت زانو شده باشد، پزشک یک دوره درمان آنتی بیوتیکی را تجویز می کند.

پزشک ممکن است شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد که می تواند به شما در بهبود انعطاف پذیری و تقویت عضلات کمک کند. فیزیوتراپی می تواند درد را کاهش دهد و خطر دوره های مکرر بورسیت زانو را کاهش دهد. 

درمان های تهاجمی تر برای درمان بورسیت زانو عبارتند از:

تزریق کورتیکواستروئید اگر بورسیت پایدار باشد و به درمان‌های اولیه پاسخ ندهد، پزشک ممکن است یک داروی کورتیکواستروئیدی را به بورس آسیب‌دیده تزریق کند تا التهاب را کاهش دهد. التهاب معمولاً به سرعت فروکش می‌کند، اما ممکن است برای چند روز درد و تورم داشته باشید.

آسپیراسیون. پزشک ممکن است بورس را برای کاهش مایعات اضافی و درمان التهاب بکشد. او یک سوزن را به بورس آسیب دیده وارد می کند و مایع را به داخل سرنگ می کشد. آسپیراسیون ممکن است باعث درد و تورم کوتاه مدت شود، و ممکن است لازم باشد برای مدت کوتاهی پس از تزریق از یک بی حرکت کننده زانو استفاده کنید تا احتمال تورم مکرر کاهش یابد.

عمل جراحی. اگر بورسیت مزمن یا عودکننده شدید دارید و به سایر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهید، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بورس توصیه کند.

 

کلمات مرتبط :

 درمان زانودرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی زانودرد – فیزیوتراپی در شهرستان دماوند – فیزیوتراپی خوب در پردیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست