اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز انحنای غیرطبیعی ستون فقرات است. یک انحنای طبیعی به سمت جلو و عقب در ستون فقرات وجود دارد. با اسکولیوز، ستون فقرات می چرخد ​​و یک انحنای پهلو به پهلو ایجاد می کند.

اکثر موارد اسکولیوز خفیف هستند و نیازی به درمان ندارند. در بزرگسالان، درجه انحنای ستون فقرات ممکن است تعیین کننده درمان باشد یا نباشد. درمان در جهت تسکین علائم است و لزوماً رفع منحنی نیست. هدف همیشه کاهش درد و بهبود عملکرد است.

اگرچه این ناهنجاری به خودی خود بدون درد است، انحطاط طبیعی ستون فقرات مربوط به سن ممکن است منجر به علائم شود. این علائم چه اسکولیوز وجود داشته باشد یا نباشد یکسان درمان می شوند. اسکولیوز تنها زمانی به یک عامل تبدیل می شود که جراحی در نظر گرفته شود. تغییر در ظاهر بدن نیز بسته به درجه انحنای ستون فقرات امکان پذیر است.

به طور کلی، بیشتر اسکولیوز در نوجوانان در قسمت قفسه سینه یا قفسه سینه ستون فقرات رخ می دهد. در بزرگسالان نگرانی اصلی معمولاً در ناحیه کمر یا پایین ستون فقرات است. این بخش از ستون فقرات بیشتر مستعد تغییراتی است که با افزایش سن یا انحطاط مشاهده می شود.

دلایل اسکولیوز چیست؟

علت اسکولیوز بزرگسالان بسته به نوع اسکولیوز متفاوت است. شایع ترین شکل اسکولیوز بزرگسالان دژنراتیو (انحنای ستون فقرات با افزایش سن) است. اسکولیوز بزرگسالان ممکن است موردی از اسکولیوز کودکان باشد که تا بزرگسالی تشخیص داده نشده باشد. در برخی موارد، اسکولیوز نوجوانان ممکن است با افزایش سن علائمی ایجاد کند و نیاز به درمان داشته باشد.

اسکولیوز ایدیوپاتیک (ناشی از علت ناشناخته) معمولاً در طول رشد در دوران کودکی یا نوجوانی کشف می شود. هنگامی که شروع می شود یا بعد از بلوغ پیدا می شود، به آن اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان می گویند زیرا منحنی پس از رشد کامل اسکلتی کشف می شود.

علائم اسکولیوز چیست؟

اکثر موارد اسکولیوز بزرگسالان علائمی ایجاد نمی کنند، اگرچه ممکن است درد ایجاد شود. اگر روی اعصاب ستون فقرات کمری فشار وارد شود، ممکن است درد، بی حسی، ضعف پا ایجاد شود.

در برخی موارد، تغییرات در بدن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش قد
  • تراز ناهموار لگن و باسن

درمان اسکولیوز چیست؟

اکثر موارد اسکولیوز بزرگسالان را می توان به صورت غیر جراحی از طریق مشاهده منظم توسط پزشک، داروهای مسکن بدون نسخه و تمرینات تقویت کننده مرکزی برای تقویت شکم و کمر و بهبود انعطاف پذیری کنترل کرد. اگر سیگار می کشید، مهم است که آن را ترک کنید. نشان داده شده است که سیگار روند تخریب را تسریع می کند.

در بیشتر موارد، پزشک برخی از اشکال فیزیوتراپی را برای حفظ قدرت و تسکین درد توصیه می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرینات و حرکات اصلاحی برای بهبود وضعیت بدن
  • انجام ورزش های کم فشار مانند شنا
  • کشش روزانه
  • فعال ماندن

اگر درد با داروهای خوراکی یا فیزیوتراپی تسکین نیابد، پزشک ممکن است تزریق اپیدورال (در اطراف نخاع) یا بلوک عصبی را برای تسکین موثرتر توصیه کند.

درمان جراحی

جراحی در برخی موارد اسکولیوز بزرگسالان ضروری است. این درمان به دلیل خطرات عوارض ناشی از جراحی ستون فقرات آخرین گزینه است.

جراحی ممکن است به دلایل زیر پیشنهاد شود:

  • درد اگر درد پشت و پا ناشی از اسکولیوز شدید و مداوم باشد و به درمان محافظه کارانه پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.
  • عدم تعادل ستون فقرات تعادل ستون فقرات در ارزیابی پیشرفت اسکولیوز و نیاز به جراحی مهم است. وقتی می ایستیم، وقتی از جلو نگاه می کنیم، سر باید بالای مرکز لگن و وقتی از پهلو نگاه می کنیم، روی مفاصل لگن متعادل باشد. اگر منحنی به حدی برسد که دیگر امکان پذیر نباشد، بیماران به مرور زمان پیشرفت کرده و درد و ناتوانی بیشتری خواهند داشت.
  • برای بهبود کیفیت زندگی به جراحی نیاز است. اگرچه جراحی صرفاً برای بهبود ظاهر توصیه نمی شود، اما برخی از افراد علائم تغییر شکل ستون فقرات خود را غیرقابل تحمل می دانند. عدم تعادل ستون فقرات آنها نیز بر عملکرد اساسی و کیفیت کلی زندگی تأثیر می گذارد. جراحی تنها گزینه در این موارد است. در بزرگسالان جوان تر، تغییر شکل زیبایی ممکن است یک عامل اصلی در تصمیم گیری برای انجام جراحی باشد، اما در بزرگسالان مسن معمولاً اینطور نیست. بسته به هر مورد، گزینه های مختلفی برای جراحی ستون فقرات وجود دارد. به طور کلی، روش های جراحی برای تثبیت ستون فقرات، بازگرداندن تعادل و کاهش فشار روی اعصاب طراحی شده اند. جراحی تثبیت ستون فقرات، استخوان‌های ستون فقرات را با استفاده از پیوند استخوان و سپس ایمپلنت‌های فلزی برای نگه‌داشتن ستون فقرات به یکدیگر متصل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست